» Zámek Mostov
Zámek Mostov

První zmínka o vsi Mostov pochází z roku 1353, kdy ji drželi chebští měšťané Zoswitzerové. Následovali je Leuchtenbergové, kteří Mostov připojili k systému lén kolem Kynšperku nad Ohří. Panské sídlo čili tvrz tu vzniklo teprve v 15. století za Hardeckarů. V 17. Století byl na místě trze vystaven zámek.

V období zhruba kolem poloviny 19. století byl zámek zcela přestavěn. Tehdejší majitelé Kommersové z něho vytvořili sídlo v módním pseudogotickém stylu, založili velkou oboru a park s vodotryskem. Park je dnes dokonalou oázou klidu s mnoha druhy místních i exotických stromů, o které se odborní ošetřovatelé s láskou starají.

Od Kommersů získal panství velkoprůmyslník Jiří Haas z Hasenfelsu, jeden ze spolumajitelů slavkovské porcelánky. Za Haasů se dotvořila podoba vnějšího průčelí, o čemž svědčí jejich rodový erb ve štítu hlavního průčelí zámku. Mostov byl rodinným sídlem Haasů do konce 2. světové války.

Roku 1945 začaly zámek využívat státní statky ke správním účelům, v osmdesátých letech sloužil k dětské rekreaci. Zpustošený Mostov zakoupila v roce 1997 firma Haas a Czjzek, která začala s jeho nákladnou rekonstrukcí. 13. září 2002 se nově upravený zámecký hotel dočkal slavnostního otevření a hosté dnes můžou znovu obdivovat nádherné interiéry. Kromě ubytování je vám zde k dispozici také stylová restaurace a muzeum porcelánu Haas a Czjezek Horní Slavkov, první porcelánové manufaktury v Čechách. Najdete tu více než 200 exemplářů od malovaných koflíků, přes čajové a kávové soupravy, až po unikátní vázy a podnosy.

Zámek Mostov je od roku 1992 zapsán pod č. 4997 do seznamu kulturních památek.

Zdroj: Hotel zámek Mostov

 

ZTBiMj